Що таке ІЧ-промені?

 

Що таке ІЧ-промені?
Відсутність адекватної відповіді на це запитання часто заважають нам зробити правильний вибір на користь приладів, основаних на принципі інфрачервоного випромінювання. Перше запитання, чи не шкідливе ІЧ-опалення. Решта запитань стосуються засмаги, радіації та інших «білих плям» в шкільному курсі фізики. Насправді, все набагато простіше і набагато цікавіше...

Природу інфрачервоного випромінювання, яке здатне гріти та зцілювати людину, переносити інформацію без обмежень у просторі та часі,  заради вивчення якого в Європі збудували величезний андронний колайдер на мільярди доларів, вчері переосмислюють по новому.

ІЧ-промені - це потоки квантів електромагнітного випромінювання в природному для всього живого діапазоні. ІЧ-промені підкоряються законам оптики і мають ту ж природу, що й видиме світло. Ці промені займають спектр між червоним видимим світлом (довжина хвилі 0,74 мкм) і короткохвильовим радіовипромінюванням (1-2 мм).

ІЧ-хвилі по довжині прийнято розділяти на 3 діапазони: 

  • - ближні (від видимого світла) - 0,74-1 мкм,
  • - середні - 1,4-3 мкм
  • - дальній - 3-50 мкм.

Ще їх називають короткими, середніми і довгими хвилями. 

ІЧ-промені продукуються усіма теплими твердими і рідкими тілами. При цьому довжина випромінюваної хвилі залежить від температури тіла - чим температура вища, тим коротші хвилі і вища інтенсивність випромінювання. Тіло людини, поки вона жива, також випромінює ІЧ-промені.

При підвищенні температури тіла випромінювання зміщуються в видиму частину спектру, а предмет спершу здається темно-червоним, потім червоним, жовтим і, нарешті, при високих температурах - білим. Для наочності можна порівняти розпечену дверці в грубці або лампу розжарювання.

На такому простому прикладі можна розібратись у плутанині із термінами, яка утворилась з появою на ринку ІЧ-обгрівачів. Бо один виробник пише, що його обігрівачі інфрачервоні, інший стверджує - що вони довгохвильові, третій - що темні, четвертий - що світлі. Так от, усі вони є інфрачервоними, але випромінюють хвилі завдовжки приблизно від 1 до 20 мкм. Ті, які мають невисоку температуру випромінюючої поверхні – є довгохвильовими або ще їх називають темними. В свою чергу короткохвильові випромінювачі з максимальною температурою понад 800 °С називають білими або світлими.

Властивості ІЧ-випромінювання

Інфрачервоне випромінювання хоч і підкоряється законам оптики, однак оптичні властивості речовин (їх прозорість, коефіцієнт відбиття, коефіцієнт заломлення) в інфрачервоному спектрі, суттєво відрізняються від тих же властивостей у звичній для нас видимій області.

Наприклад, шар води завтовшки в декілька сантиметрів непрозорий для інфрачервоного випромінювання з довжиною хвилі більше 1 мкм, у зв'язку з чим вода часто використовується як теплозахисний фільтр. А пластина кремнію, яка непрозора у видимій області, прозора в інфрачервоній.

У більшості металів відбивна здатність для інфрачервоного випромінювання значно сильніша, аніж для видимого світла і зростає із збільшенням довжини хвилі інфрачервоного випромінювання. Скажімо, коефіцієнт відбиття алюмінію, золота, срібла і міді при довжині хвилі близько 10 мкм досягає 98%.

Через повітря ІЧ-промені проходять майже безперешкодно. Тобто молекули азоту і кисень самі по собі ІЧ-випромінювання не поглинають, а лише дещо послаблюють в результаті розсіювання.

Всі тверді тіла, як йшлось вище, мають властивість як випромінювати, так і поглинати енергію. Наприклад, Земля, прогріта сонячними ІЧ-променями, випромінює її у спектрі від 7 до 14 мкм з піком інтенсивності близько 10 мкм. Організм людини також не є винятком з цього правила - він випромінює ІЧ-промені в діапазоні від 3 до 50 мкм з піком в 9,6 мкм. Причому не тільки випромінює, а й інтенсивно поглинає - при довжині хвилі 9,6 мкм вони найбільш глибоко проникають в тіло. Фахівці в такому випадку констатують ефект резонансу. Саме на цій властивості ІЧ-випромінювання заснований ефект теплового лікування – магнітно-резонансної терапії, яка широко використовується в фізіотерапевтичних кабінетах. В наші дні в основу інтегративної медицини також в певній мірі покладені принципи ІЧ-випромінювання.

Окрім того, науковці все більше схиляються до того, що фітотерапія – це ніщо інше, як використання здатності рослин утримувати і віддавати кванти енергії в певній частоті.

Джерелами енергії для практичного застосовування ІЧ-опалення сьогодні служить електроенергія, природній газ, рідке паливо (гас) або гаряча вода.

Основний асортимент приладів ІЧ-нагріву представлений:
-    ІЧ-нагрівачами газового типу – дорогі та громіздкі конструкції, що більше підходять для промислових приміщень;
-    електричними ІЧ-нагрівачами різних типів – від тонких нагрівальних плівок до різноманітного роду та розміру панелей для монтажу на будь-які поверхні п приміщенні;
   ІЧ-термопанелями, по яких протікає вода, яка нагрівається будь яким котлом чи парогенератором.Обновлен 23 янв 2015. Создан 05 окт 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Украинский строительный портал www.promobud.ua eco-obogrev.com Закажите с нашего нового магазина!all.biz